Szalma és fenyőgally koszorúalap

                                                  Lucfenyő - Picea abies


Lucfenyő - latin nevén Picea abies.
Ahogy hivjuk, közönséges lucfenyő /botanikai név Picea abies/ a /Pinaceae/ fenyőfélék családja lucfenyő nemzetségbe tartozó örökzöld növény fajta. A német erdészeti gazdaságok 2017-bem az év fájává jelölték, majd el is nyerte ezt a kitüntető cimet.

A lucfenyő származása, élőhelye

A lucfenyő hazája Közép- és Észak Európa.Leginkább a Kárpátok 800- 100 méter közötti erdőségeiben terjedt el. Hazánkban őshonosnak tartják azon a részen ahol az Alpok nyúlványai átérnek az országhatáron.



 

 


A lucfenyő tulajdonságai, megjelenése

A lucfenyő magassága elérheti akár az 50 métert is, a fenyőfa törzsének az átmérője pedig a 2 méter szélességet is.Törzse szép egyenes, koronája általában súrú, és kúp alakja van. Szürkés-vöröses-barnás a kérge, amely vékonyan, csikokban vál le a lucfenyő törzséről. Ágai vizszintesen, körkörösen helyezkednek el a törzsén, és ahogy idősödik a lucfenyő a hajtásai az ágvégeken egyre inkább lefelé csüngőek lesznek. Az egyedülálló lucfenyő alsó ágai leérhetnek a földig is, és az élelmes lucfenyő akár igy is szaporodik, mert a földig leérő ágak sokszor gyökeret eresztenek a földbe. A sűrű erdőkben a lucfenyő ágak alulról fölfelé elszáradnak fokozatosan, és a fenyőfa törzse fölkopaszodik. A kúp alakú koronán a hó kevésbé marad meg, a hópelyhek leperegnek a fenyőfa tűleveleiről. Sötétzöld, fénylő kemény, keskeny tűlevelei egyesével szétszórtan állnak a hosszú hajtásokokn, a törpehajtásokon fésűsen vagy körkörösen helyezkednek el. Tűlevelei 1-2.5 cm hosszúak, 1 mm szélesek, négyélűek, szúrósak, és minden oldalukon légzőnyilások vannak, amik szabad szemmel alig láthatóak. Fölfelé állnak a tobozai, majd amikor őszre megérnek, akkor lecsüngenek, és lehullanak egészben.Tobozai hosszúsága körülbelül 10-20 cm. Magassága 30-40 méter, de ha neki tetsző helyen áll, akkor elérheti az 50 métert is. Koronájának alakja hengeresen kúpos. Termése a fenyő nemzetségen belül nagynak számitó 10- 20 cm közötti szivartoboz.

 

A lucfenyő termőhelye, életmódja

Az úgynevezett fenyőöv ami a magas hegységek fenyőfa állományát alkotja, a lucfenyő 500 évig is elélhet. Bolygőnk egyik legöregebb élőlénye ismereteink szerint. Van egy idős lucfenyő, az Öreg Tjikko, amelynek korát 9.550 évben állapitotta meg a szénizotópos vizsgálat. Tobozok az idősebb növényeken teremnek, a fenyőfa korona felső harmadrészén.Hegyvidéki üde párás klimát igényel, a sovány száraz talajt nem szereti, ha száraz a levegő könnyen megbetegszik, pl. a gubacstetű betegség is könnyebben megtámadja a tűleveleit.
 

 


A lucfenyő felhasználása

A lucfenyő az egyik leggyakrabban használt karácsonyfa. Az emberek elsődlegesen a megszokott illata miatt szeretik, amely akkor még jobban érvényesül ha bekerül a meleg házba. Előnye még hogy hamarabb megnő mint a nordmann fenyő, és az ezüstfenyő, és ezért a lucfenyő olcsóbb is mint ezek a fenyőfa tipusok. Hátránya viszont az, hogy hamar lehullatja a tűleveleit, mert a páradús levegőt szereti, a meleg lakások levegője viszont száraz. Ezt némileg ellensúlyozhatjuk azzal, hogy olyan karácyonyfa talpba állitjuk a karácsonyfa tövét, amelyben viz van, igy megelőzhetjük a lucfenyő tűleveleinek potyogását. A kertészetek gyakran haználják oltványokhoz, oltott fenyőfa alanya, erre oltják az ezüstfenyő és a normand fenyő fajtákat. A lucfenyő nagy gazdasági jelentőséggel bir, mert az ipar nagy tételben, több célú alkalmazással hasznositja a fáját. Korunk egyik legfontosabb eszköze a papir is a lucfenyő törzséből készül.mégpedig a legjobb minőségű papir alapanyaga. Ezen kivül használják:
-kihasználva a henger formáját: a kertépítészet, magas-és méylépítészet, készitenek belőle vezetékek oszlopait is

-fűrészáruként: raklapok, ládák, zsaludeszkák, épitőipari szerkezetek elemei, gerendák, lambéria stb...

-gyalulva: ablak, ajtó, nyilászárók, belső és külső házelemek, hajópalló, parketta, lépcsők, létrák stb...

-bizonyos nagyon szigorú elvek szerint válogatott lucfenyő fájából húros hangyszerek hangot sugárzó része készül, valamint a hangszerek teteje

-apríték a farostlemez és forgács gyártáshoz, fagyapot, cellulóz, továbbá a faszesz és a glicerin 
 

A városokba, vagy a várost határolő részre kiültetett lucfenyő elnyeli a zaj és a por nagy részét. Párás levegőn jól tűri a metszést, és dekorativ sövény alakitható ki belőle.
 

 

 A lucfenyő mint koszorú

A lucfenyő ágai gyakran használt koszorú alapanyag, amely főként koszorú alapok kedvenc örökzöld növénye. A koszorú kötészetben a termését is fölhasználják, ezzel diszitik a zöld koszorú egy részét, toboza a görög koszorú alajának fontos diszitőeleme, Sokan szeretik a hagyományos lucfenyő alapből készült koszorú fajtákat, már csak a megszokás miatt is, mert régen nem volt nordmann fenyő, és lucfenyő gallyakból volt a koszorú. Az ára miatt is sokan ezzel dolgoznak, ebből készül a koszorú mennyiség egy része.

 

 

A lucfenyő fajtái

A lucfenyő nemzetségnek nagyon sok fajtája van.  Többségüket csak arborétumokban ültetik a fajtaválaszték kedvéért. Főleg a korona formájuk alajpján térnek el az alapfajtól. Néhányat megemlitünk a teljesség igénye nélkül:

-Picea abies Aurea: mérete, növekedése az alapfajhoz hasonló, annyiban különbözik az alap lucfenyő fajtától, hogy a tűlevelek fölső része sárga
-Picea abies Cranstonii: Ismertebb neve kigyóluc. Vastag oldalágai vannak, melyek lecsüngenek, és kevésbé elágazóak mint az alap lucfenyő.
-Picea abies Echiniformis: Törpe lucfenyő. Nagyon lassan nő.Idősebb korában szélesebb mint amilyen magas.
-Picea abies Gregoriana: Rendkivül lassan növő törpe lucfenyő fajta, évente 1-2 centimétert nő.
-Picea abies Little gem: Alakja lapitott félgömb, törpe lucfenyő fajta.
-Picea abies Finedonensis: Angliában szelektálták az 1900-as évek végén. Ez a lucfenyő15 méteres magasságig nő meg. Májusban a fiatal lucfenyő hajtásai citromsárga, majd nyár közepére bezöldől, őszre pedig bebarnul. Ágai vizszintesek, kúpos elkeskenyedő koronája van, tobozai világosbarnák, és lecsüngőek.
-Picea abies Kámon: mutatja a neve is hogy a Kámoni arborétumban fedezték föl, a kigyóluc mutációjaként. Törpe lucfenyő fajta, 10 éves korában is csak fél méter magas, viszont 1 méter széles fenyőfa. 
-Picea abies Pyramidata: lucfenyő mely nagy fává nő meg, vezérhajtásai függőlegeshez minél közelebbi állapotra igyekszik megnőni, karcsú tömött lombkoronával.